Categories
Public Service

Upcoming Feature: What Things Cost

Happy Tuesday, dear readers! I need your help! I’m working on an ongoing piece about what we all pay for the things we have to buy, and I’m trying to get as wide a range of responses as I can. Would you be so kind as to tell me what you pay for the things after the cut, wherever you are in the world?

Don’t worry about doing any conversions, that’s the kind of math I’m good at, so I’ll happily take care of turning your currency/weights and measures converted over for our U.S. audience.  I’ll try to switch the U.S. numbers over to other standards as well.

Fill me in in the comments, or if you’d prefer to be more discreet about where you are, drop me a PM.  If you can take pictures of the actual price tags, that’s totally optional but would be nine kinds of fantastic. Drop me a PM if you have photos, and I’ll send you an email addy you can send them to.

1 gallon whole milk (not organic, soy, almond, etc. Just boring old cow’s milk in a jug)

1 pound (4 sticks) of unsalted butter

1 6-8 oz container of yogurt (single serve, not Greek or fancy fiber brands)

1 loaf of sliced, white sandwich bread

1 dozen eggs (not free range or organic)

1 lb. bananas

1 lb of ground beef (ground chuck, if it’s available)

1 lb bag of dry beans (pinto if you can find them, for continuity)

1 lb bag of white rice

I’ve already put this question out to our writers and editors, but I want a bigger sample size.  Because I love the shit out of data. Writers, if you haven’t sent in a list yet, there’s still time!

By [E] Selena MacIntosh*

Selena MacIntosh is the owner and editor of Persephone Magazine. She also fixes it when it breaks. She is fueled by Diet Coke, coffee with a lot of cream in it, and cat hair.

10 replies on “Upcoming Feature: What Things Cost”

Downtown Montreal, QC Canada. I always scout for sales, but these are the regular prices:

1 gallon whole milk (not organic, soy, almond, etc. Just boring old cow’s milk in a jug) I’m assuming “whole milk” is the same as Canadian 2$. 3 liters = $6.08

1 pound (4 sticks) of unsalted butter $5.99

1 6-8 oz container of yogurt (single serve, not Greek or fancy fiber brands) $1.99

1 loaf of sliced, white sandwich bread $3.29

1 dozen eggs (not free range or organic) $1.79

1 lb. bananas $0.79-$0.89

1 lb of ground beef (ground chuck, if it’s available) $5.99

1 lb bag of dry beans (pinto if you can find them, for continuity) Not sure; a can of pinto beans is $1.79. Will check if I remember.

1 lb bag of white rice Also not sure; I don’t buy white or buy the pound. Will check if I remember.

I’m from upstate NY. I’m including both store brand (Wegman’s) and national brand prices for items where I could find both prices.

1 gallon whole milk: (store brand) $2.19

1 pound (4 sticks) of unsalted butter: store brand- $2.79, name brand: $4.29

1 6-8 oz container of yogurt: store brand-$.40, name brands: $.56-$.70

1 loaf of sliced, white sandwich bread: store brand-$.99, name brands-$1.99-$3.79

1 dozen eggs: store brand-$1.39, name brands-$2.69-$3.49

1 lb. bananas: $.49

1 lb of ground beef: (store brand) $1.99-$4.79

1 lb bag of dry beans: (name brand) $1.49

1 lb bag of white rice: (store brand) $.99

Iqaluit Nunavut Canada:

4 litres whole milk $12.50

1 pound (4 sticks) of unsalted butter $6.39

1 6-8 oz container of yogurt (single serve, not Greek or fancy fiber brands) $1.99

1 loaf of sliced, white sandwich bread $3.99

1 dozen eggs (not free range or organic) $3.99

1 lb. bananas $6.79

1 lb of ground beef $6.99

1 lb bag of dry beans didn’t have time to find them, will update if I have time to go back tomorrow

1 lb bag of white rice didn’t have time to find them, will update if I have time to go back tomorrow

I made quick run to the store, but I was in a rush and couldn’t get all of it. I’m leaving town for a while tomorrow, so I’m not sure when I’ll have a chance to collect the last two.

Neat project!

A pound of bananas is almost $7? Holy shit. I took this photo at my favorite grocery store this morning:

[img]http://persephonemagazine.com/wp-content/uploads/2011/07/bananas.jpg[/img]

I had no idea that bananas were so expensive other places! Around these parts, they’re probably the most dirt cheap thing you can get in the entire produce department.

Selena, this is going to be an awesome project.

Coming to you live from Minneapolis, MN, USA!

1 gallon whole milk (not organic, soy, almond, etc. Just boring old cow’s milk in a jug)
$2,29

1 pound (4 sticks) of unsalted butter
This shit’s expensive. $5.50 not on sale. $3.29 if it is.

1 6-8 oz container of yogurt (single serve, not Greek or fancy fiber brands)
$0.69

1 loaf of sliced, white sandwich bread
$1

1 dozen eggs (not free range or organic)
$2,29

1 lb. bananas
$3

1 lb of ground beef (ground chuck, if it’s available)
$5

1 lb bag of dry beans (pinto if you can find them, for continuity)
$.69

1 lb bag of white rice
We buy our rice in 10 pound bags, and also I have no idea. Sorry. We’ll report back if partner knows.

Leave a Reply